برای دریافت راهنمایی بیشتر

تماس با شماره ۰۲۱-۴۸۰۶۲
پیام به تلگرام @ShahrFarshPR1
ارسال ایمیل به hello@shahrfarsh.com

خرید اینترنتی فرش

۱ محصولات مورد نظر خود را انتخاب کنید
۲ آدرس و اطلاعات خود را وارد کنید
۳ آنلاین پرداخت کنید رایگان تحویل بگیرید

اگر در حین خرید نیاز به مشاوره داشتید در ارتباط با ما از طریق صفحه تماس و یا شماره تلفن ۰۲۱-۴۸۰۶۲ راحت باشید.

فرش‌های نفیس ایرانی که در موزه‌های بین‌المللی نگهداری می‌شوند

فرش‌های نفیس ایرانی در موزه‌های بین‌المللی

فرش‌های نفیس ایرانی که در موزه‌های بین‌المللی نگهداری می‌شوند

نوشته روابط عمومی شهر فرش / دوشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۶ / موضوع داستان‌ها و افسانه‌های فرش

توانایی خارق‌العاده ایرانیان در هنر فرش بافی از عهد باستان تاکنون منجر به ظهور فرش‌های نفیس و قابل اعتنایی شده و وجود تعداد بسیار زیادی از آن‌ها در موزه‌های بین‌المللی، سرامدی فرش‌بافان ایران زمین در این حوزه را تأیید می‌کند. یکی از فرش‌هایی که انواع مختلفی از آن در موزه‌های مشهور جهانی نگه داری می‌شوند، پولونز (Polonaise) نام دارد که در ادامه، توضیحاتی در مورد آن خواهید خواند: 
پولونز یکی از انواع فرش‌های نفیس و باستانی ایرانی است که برای پوشش کف، بافته می‌شده است. ویژگی‌هایی همچون کاربرد پنبه و ابریشم، وجود گره‌هایی از طلا و نقره و استفاده از رنگ‌های شفاف و روشنی مانند صورتی، سبز و زرد، این قالی زربافت را به یکی از منحصربفردترین فرش‌ها تبدیل کرده است. بافت فرش پولونز که به فرش لهستانی نیز معروف است به دوران صفویه نسبت داده می‌شود. اولین نمونه‌ها از فرش پولونز که در اروپا برای عموم به نمایش درآمد، انواعی بودند که به سفارش پادشاه لهستان بافته شده بودند و نشان اشرافی وی بر روی آن‌ها نقش بسته بود. این موضوع، گمانه‌هایی را در مورد تعلق این فرش به کشور لهستان پدید آورد. اما بررسی‌های بعدی و وجود پرزهای ابریشمی و نقش‌های برجسته آن ثابت کرد که بافت این فرش در زمان شاه عباس صفوی و در اواخر قرن شانزدهم و اوایل قرن هفدهم در سرزمین پارس آغاز شده است. با این حال، این نام همچنان بر روی این فرش باقی ماند و هنوز هم دویست گونه از آن به اسم پولونز شناخته می‌شوند. واقعیت این است که این فرش‌ها که با عنوان" محصولات کارخانه‌های درباری" نیز معروفند، در ایران بافته و با تعداد بالا صادر شدند. برخی از آن‌ها به دستور شاه ایران و از سوی سفرای ایرانی به فرمانروایان اروپایی اهدا و تعدادی نیز به سفارش اروپاییان بافته شدند.  بنا بر مستندات، حدود 300 نوع از این فرش در دوره صفویان و به ویژه شاه عباس بافته شده است که هم اکنون تعدادی از آنها در موزه‌های " رزیدنس (Residence)" مونیخ و موزه " قلعه روزن برگ (Rosenborg)" کپنهاک نگهداری می‌شوند. به علاوه، شاه عباس چهار تخته از این فرش را به مرقد حضرت علی اهدا کرده است که از آن میان، یک تخته در موزه فرش ایرانی نجف موجود است. 
پولونز از طرح‌های قدیمی فرش‌های ایرانی الگو برداری می‌کند اما پرزهای ابریشمی آن که با طرح‌های برجسته طلا و نقره مشخص می‌شود به همراه رنگ‌های زنده به کار رفته در آن، تفاوت این فرش با انواع قدیمی‌تر را تأیید می‌کند. تداخل رنگ- های نارنجی، سبز، قرمز، زرد و قهوه‌ای بر روی یک زمینه برجسته طلایی و نقره‌ای، فضای جذابی را در الگوی فرش ایجاد می‌نماید. همچنین، وجود گل‌هایی که با ساقه‌های پربرگ آراسته شده‌اند و  نقش‌هایی از درختان نخل، زیبایی آن را دوچندان کرده‌اند. غنا و ظرافت فرش‌های پولونز حاکی از ثروت سرشار دربار ایران و علاقه اروپاییان به سبک باروک (Baroque)  یا تزئینات پیچیده و خطوط منحنی می‌باشد.

اولین نفری باشید که دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارد

دیدگاه شما چیست؟

بالا

برای ورود به باشگاه مشتریان لطفاً شناسه و گذرواژه خود را وارد کنید

ثبت نام در باشگاه مشتریان شهر فرش

گذرواژه خود را فراموش کردید؟