برای دریافت راهنمایی بیشتر

تماس با شماره ۰۲۱-۴۸۰۶۲
پیام به تلگرام @ShahrFarshPR1
ارسال ایمیل به hello@shahrfarsh.com

خرید اینترنتی فرش

۱ محصولات مورد نظر خود را انتخاب کنید
۲ آدرس و اطلاعات خود را وارد کنید
۳ آنلاین پرداخت کنید رایگان تحویل بگیرید

اگر در حین خرید نیاز به مشاوره داشتید در ارتباط با ما از طریق صفحه تماس و یا شماره تلفن ۰۲۱-۴۸۰۶۲ راحت باشید.

فرش شکارگاه یک شاهکار هنری

یک طرح مدالیون سنتی در مرکز و چهار حاشیه مشابه است

فرش شکارگاه یک شاهکار هنری

نوشته روابط عمومی شهر فرش / چهارشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۶ / موضوع داستان‌ها و افسانه‌های فرش

روی آن نقش بسته است. در زمینه قالی، علاوه بر حیوانات وحشی و پرندگان، سوارانی با نیزه و شمشیر وجود دارد که به دنبال شکارند. پرندگان یا در حال پرواز هستند و یا با احتیاط از پشت یک بوته گل سر برآورده‌اند. در بافت فرش شکارگاه پنبه، ابریشم، پشم و بیست رنگ شاد و متفاوت به کار رفته است. در مرکز فرش نیز این متن دیده می‌شود: " از سعی شد بدین خوبی کار تمام" از غیاث الدین جامی در سال 949. البته در مورد تاریخ دقیق بافت فرش شکارگاه، تردیدهایی وجود دارد چرا که عدد دوم، ناقص بافته شده و مشخص نیست این عدد چهار است یا دو، به این معنا که این فرش می‌تواند متعلق به سال 929 هجری (1523- 1522 میلادی) یا 949 هجری (1543- 1542 میلادی) باشد که تاریخ دوم با توجه به استایل فرش محتمل‌تر به نظر می‌رسد.

در مورد سابقه تاریخی فرش که ظاهراً در ابتدای دوران صفویه بافته شده، فرضیه‌هایی وجود دارد. به گفته‌ای، این فرش ابتدا جزو اموال کاخ «کوئی رینال»- مقر حکومت پاپ‌ها- بوده است که پس از براندازی آنها، در لیست اموال خاندان سلطنتی ایتالیا ثبت شده است. این فرضیه در سال 1927 میلادی از سوی آرتور پوپ، شرق شناس معروف تکذیب شد. 

براساس فرضیه قابل قبول‌تر، فرش شکارگاه متعلق به خانواده سلطنتی انگلستان بوده که ژرژ چهارم پادشاه انگلیس آن را به "ویتّوریو امانوئله سوم"، پادشاه وقت ایتالیا امانت داده بود. هدف از این کار نیز نمایش آن در نمایشگاه ویلای سلطنتی «مونترا» ذکر شده است. اما این نمایشگاه هرگز تشکیل نشد و فرش شکارگاه در ایتالیا باقی ماند. تمامی درخواست‌ها برای بازگشت فرش شکارگاه به انگلستان بی نتیجه ماند و سرانجام میلان ایتالیا به عنوان محل نگهداری این فرش نفیس ایرانی انتخاب شد.  

البته قسمت‌هایی از این فرش از بین رفته بودند که بخشی از آن ظاهراً در فلورانس و در بیست و پنج سال پایانی قرن نوزدهم احیا شده است. شکل اصلی یکی دیگر از قسمت‌های از بین رفته آن در ابعاد 48 در 135 سانتی متر، در سال 2008 از سوی آلساندرو بروشتینی اهدا شده است.

برچسب‌ها:

2 نظر ثبت شده

  1. 09122774908 آرش قوجه بیگلو قوجه بیگلو

    این فرش از نظر من بی نظیره

  2. Gravatar image حسین سیمین

    این فرش از نظر من یکی از شاهکارهای هنر ایران هست خیلی بی نظیره ولی خودم نمیدونم ک ایا برای خونه خودم بخرم منظورم اینه ک اگر بخرمش واسه داخل سالن و حتی با کنارهاش هم ستش کنم زشت نمیشه و ب خونم میاد یانه؟لطفا نظر بدید

دیدگاه شما چیست؟

بالا

برای ورود به باشگاه مشتریان لطفاً شناسه و گذرواژه خود را وارد کنید

ثبت نام در باشگاه مشتریان شهر فرش

گذرواژه خود را فراموش کردید؟